İstanbul Oyuncak Müzesi
Temmuz 27, 2018 Share

İstanbul Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005 yılında yazar ve şair olan Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi 1700’lü yıllardan başlamak üzere en gözde örnekleri ile oyuncakların sergilendiği bir köşk üzerinde konumlanır. İstanbul’da çocuklar ile yapılabilecek etkinlikler arasındadır.

Oyuncak Müzesi Nasıl Kuruldu?

Sunay Akın’ın 20 yıl boyunca çeşitli ülkelerdeki antikacılardan açık arttırma yolu ile satın aldığı oyuncaklar ile kuruldu. Dünya tarihinin en eğlenceli, akılda kalıcı öğrenme yöntemleri ile sergileniyor. Uzay oyuncaklarının yer aldığı bölümde Ay’a nasıl ulaşılır konusunda, tren oyuncaklarının yer aldığı bölümde ise sanayi devrimi alanında bilgiler oyuncakların dili ile sunulur. Ayhan Doğan tarafından İstanbul Oyuncak Müzesi dekoru oluşturuldu. Müzenin bir yazar tarafından açılmış olup tasarım sanatçısı tarafından da dizayn edilmiş olması bir ilki yaşatıyor.

En önemli özelliklerinden biri ise tüm ailelere ev sahipliği yapması. 3 kuşak birlikte eğlenceli vakitler geçirebilir. Dedelerin, ninelerin, babaların ve torunların zaman makinesi eşliğinde uzun bir yolculuğa çıkması oldukça keyifli. Müzenin koridorlarını dolaştığınızda bundan bende de vardı cümlesini tekrarlayacağınız çocukluk hatıralarınız ile kucaklaşacaksınız.

Dünyada yer alan örnekleri bakımından İstanbul Oyuncak Müzesi ülkemizdeki boşluğu tamamen kapatıyor.  TOYCO * 2012 İstanbul Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ilk kez Türkiye’de gerçekleşti. Dolayısıyla çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması açısından da öncü oldu. İstanbul böylelikle oyuncak müzelerinin başkenti unvanına sahip oldu.

Çocuklar ile ilgili başka müzelerin de açılmasına öncülük etmesi bakımından oldukça önemlidir. 2011 senesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olarak Antalya Oyuncak Müzesi Sunay Akın’ın danışmanlığında açıldı. Aynı şekilde 2013 senesinde açılmış olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ve Ataşehir Belediye’si tarafından açılan oyun müzesi de İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığında misafirlerini ağırlamaya başladı.

Müzede Yer Alan Etkinlikler

Geçmişten bugüne farklı oyuncakların sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi, Seramik Atölyesi, Origami Sanat Atölyesi, Sadako Sasaki’yi Anma Günü, Minik Kitaplar İçindeki Büyük Hikayeler Kitap Tasarım Atölyesi de yer alıyor. 4 ve 9 yaş arasında yer alan çocuklar aileleri ile katılım sağlayabilir. Bunun yanı sıra 13 ve 20 aylık bebekler içinde bebekler müzede etkinliği var.

admin

admin