İstanbul Çocuk Tiyatroları
Temmuz 27, 2018 Share

İstanbul Çocuk Tiyatroları

Çocuk Tiyatrosu konusu, hem büyüklerin çocuklar adına yaptıkları tiyatroyu hem de çocukların da rol almış olduğu çocuk oyunlarını kapsar. Oyunun içeriği çocukların kolay bir şekilde anlayabileceği şekilde açık olmalı. Bu açıklığın ölçüsü ise sadece bilim adamları tarafından saptanabilir. Çocukların anlama gücü üzerine yapılan araştırmalara bakıldığında yaş gruplarının dikkate alınması gerektiği söyleniyor. Eğitimciler ise özellikle tiyatronun eğitme işlevi üzerine dikkat çekiyor. İstanbul Çocuk Tiyatroları internet üzerinden takip edilerek etkinliklerden haberdar olunabilir. Canım Kardeşim Müzikali İstanbul Çocuk Tiyatrolarında sıklıkla takip edilen sahne sanatları arasında yer alıyor. Çocuk tiyatroları hafta sonu çocukların vakit geçirebileceği etkinlikler arasındadır.

Çocuk Tiyatroları Hakkında

Çocuğun düşünme, düşleme yeteneklerini geliştirmekte büyük bir göreve sahip olan çocuk tiyatroları aynı zamanda olgunlaşmanın da ilk adımlarını oluşturuyor.  Çevresi ile uyumlu kalmasına yardımcı olan eğitim araçları sayesinde ailelerinde ilgisi bu alana çevrilmiş durumda. Çocukların oldukça kolay bir şekilde etkilenebilirliği konusunda duran ruh bilimcilere göre ise sahnenin çocuk üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerini tartışıyor. Bu konuda özellikle çocuklarda yer alan ruhsal rahatsızlıkların giderilmesinde tiyatrolar oldukça önemli.

Çocuk tiyatrosu yapılırken çocuk seyicilerin ruh sağlığını bozmamak adına ruh bilimcilerin uyarıları dikkate alınmalıdır. Bu denli etkin olan sanat dalının ruhsal sorumluluğun vazifelerini yerine getirmesi gerekiyor. Oyun konusunun karmaşık olmasının yanı sıra sahnelenme biçimi de çeşitli ustalık gerektiren özellikler arasında. Giysi, ışık, dekor ve aksesuarlar çocuklara göre ayarlanır. Arıca eğlence çocuk tiyatrosunda oldukça estetik bir düzeyde. İstanbul Çocuk Tiyatroları bu konuda oldukça başarılı.

Özellikle İstanbul Çocuk Sanat, tiyatro sezonu boyunca farklı salonlarda ve aylık periyotlar halinde gişe açıyor.  Çocukların dünyayı ve kendilerini yeni yeni tanımaya başladıkları küçük yaşlarında dünyayı anlamlandırmalarına yardımcı olma düşüncesinden yola çıkarak kurulmuştur. Her oyununda bu yaklaşımı kullanırlar. Karlar Kraliçesi, Çizmeli Kedi, Tatlı Rüyalar, Canım Kardeşim Müzikali, Koş Koş Hazine Peşinde, Hapşu ve Maşa İle Koca Ayı olmak üzere daha pek çok oyun çocuklar için sergileniyor. Aileler çocuklarını muhakkak tiyatroya götürmeli. Bunun için ise bir hafta ya da bir ay öncesinden bilet ayırmak yer bulunması açısından daha iyi olacaktır.

admin

admin